Projektowanie uniwersalne

Projektowanie uniwersalne to szerokie zagadnienie, które kojarzyć się może z dostosowaniem obiektów użyteczności publicznej do wymagań osób z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną czy inną.  Jest nim w istocie jednak odnosi się również do innych działów, między innymi do zagadnień związanych z dostępem do informacji cyfrowej.

Czym jest projektowanie uniwersalne?

Projektowanie uniwersalne to zamysł/filozofia projektowania produktu w taki sposób, aby produkt finalnie stał się dostępny dla wszystkich ludzi bez potrzeby przeprojektowywania czy adaptacji na potrzeby wąskich grup społecznych.

Projektowanie uniwersalne realizuje bardzo ważną zasadę obowiązującą w naszym społeczeństwie, a mianowicie zasadę równości. Pozwala wszystkim osobom niezależnie od stopnia sprawności, wieku, czy innych uwarunkowań zdrowotnych i społecznych.

Zasadę działania tego rozwiązania można tłumaczyć w bardzo prosty sposób. Przykładem będzie bezprogowe wejście do budynku na poziomie 0, a nie budowanie specjalnego podjazdu dla wózków. Rozwiązanie to jest realizowane już na wczesnym etapie budowy, a nie specjalnie adoptowane czy tworzone dla wymagań konkretnej grupy społecznej.

Zasady projektowania uniwersalnego przy projektowaniu stron www

  • Identyczne zastosowanie (Equitable use)
  • Elastyczność użycia (Flexibility in use)
  • Prosta i intuicyjna obsługa (Simple and intuitive)
  • Zauważalna informacja (Perceptible information)

Identyczne zastosowanie polega na dostosowaniu projektu strony już na etapie założeń do wymagań wszystkich odbiorców, a nie tylko użytkowników docelowych. Kreowanie projektu w ten sposób pozwoli zwiększyć ogólną liczbę użytkowników oraz wartość samej marki. Identyczne zastosowanie opiera się na unikaniu segregowania użytkowników oraz na równorzędnym ich traktowaniu. Przykładem odpowiednio przystosowanego projektu może być użycie w nim kontrastowych kolorów. Polepszy to ogólne doznania wizualne wszystkich odbiorców, a dzięki temu strona będzie przyjazna dla osób z zaburzeniami rozpoznawania barw.

Elastyczność użycia. Statyczna strona www nie zapewni odpowiednich spersonalizowanych doznań użytkowania. Zasada elastyczności użycia projektu, zachęca do wprowadzenia możliwości edycji zawartości witryny poprzez specjalnie dostosowane do tego celu panele. Pozwala to użytkownikowi dostosować treści jakie ogląda na ekranie, bezpośrednio pod swoje indywidualne preferencje. Ułatwia prace, interpretację czy możliwość obsługi.

Prosta i intuicyjna obsługa jest jednym z celów projektowania interfejsów użytkownika oraz jedną z zasad projektowania. Ma ona na celu zmniejszenie obciążeń umysłowych. Intuicyjny interfejs pozwala użytkownikom na skupieniu się nad treścią strony. Przy projektowaniu należy wyeliminować niepotrzebną złożoność, a skupić się nad oczekiwaniami użytkowników.

Zauważalna informacja to kolejna zasada projektowania uniwersalnego. Przekaz informacyjny zawarty na stronie powinien być jasny i dostępny dla wszystkich użytkowników. Funkcja informacyjna w stronach internetowych jest podstawą ich działania. Treści powinny być więc skonstruowane w taki sposób, aby były dostępne dla jak największej liczby użytkowników.

Przypisy:

1. Learn to Create Accessible Websites with the Principles of Universal Design z dn. 01.10.2019r.

2. Embrace 7 Principles of Universal Design for Better Website Design z dn. 01.10.2019r.


Opublikowany w:
comments powered by Disqus
Marcin Piszczek
Czernic 144
Kłoczew, Lubelskie, 08-550 Polska
+48 733 921 748

 

© 2020 Studio LUMINAR Contact Me

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.